20 Ekim 2014 Pazartesi

İstanbul'un Yanan Tarihi Mekanları

Taşı toprağı altın dediğimiz, tarihin en güzel yapıtlarını bulunduran İstanbul'da son 10 yılda yanarak kaybolan tarihi mekanları biliyor musunuz?

İstanbul'da son 10 yılda meydana gelen yangınlarda bildiğimi bilmediğimiz birçok tarihi mekan küllere karıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1510 yılından 2000 yılına kadar 648 yangın listeledi ama bunun dışındaki son yangınların bu listede yer almadığı da dikkat çekiyor. Üsküdar'da Fethipaşa Korusu içinde bulunan Hüseyin Avni Paşa Köşkü'nde meydana gelen yangın sonrasında akla yanan tarihi mekanlar geliyor ve araştırma yapılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin web sitesinde yer verilen yangınlar 300 bin yıl öncesine kadar uzanıyor ve bu yangınlar "dünyada benzerine rastlanmayan birer dram" olarak tanımlanıyor. Böyle tanımlanmasının yanı sıra dikkat çeken bir durumda yangınların hep elektrik kontağı kaynaklı olması...

İşte İstanbul'un küllere karışan tarihi mekanları:

Gaziosmanpaşa Okulu


Beşiktaş, Ortaköy'de yer alan ve otel yapılmak amacı ile boşaltılmak istenen bu ilköğretim okulu, 2002 yılının Temmuz ayında "elektrik kontağı" sebebiyle çıkan yangında tamamen yandı. Yangın sonrası yetkililer yapının tekrar yapılacağı ve eğitim binası olarak işlevini sürdüreceği yönünde açıklamalar yaptı. Ama şu an burada bir otel inşaatı bulunuyor.

Haydarpaşa Garı


Tarihi görkemiyle sizi karşılayan Haydarpaşa Garı, 28 Kasım 2010 tarihinde yandı. Tarihi yapının çatısı tamamen yanarken, bu arazinin otel, turizm, ticaret gibi kullanım amacıyla devredilmesi konuşuluyordu. Yangından sonra basın ve kamuoyunda otel yapılması nedeniyle yakıldığı iddiaları gündeme geldi. Bu iddialara yanıt olarak Haydarpaşa Garı'nın tekrardan restore edileceği açıklandı. Yangının ise elektrik kontağından kaynaklandığı belirtildi. Üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen bugün hala bir onarım yapılmayan gar için, düşünülen proje Belediye ve koruma kurulunca da onaylandı.

Kılıç Ali Paşa Camii


11 Şubat 2011 tarihinde restorasyon sırasında Kılıç Ali Paşa Camii'nin çatısında yangın çıktı. Bu yapı, 1580 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Diğer iki yangında da olduğu gibi yangının çıkış sebebi elektrik kontağı olarak gösterildi.

Hünkar Kasrı


19 Şubat 2011 tarihinde Beyazıt Camii'nin avlusunda bulunan ve tamamen ahşaptan yapılan bu tarihi bina da yangına esir oldu. Yine elektrik kontağından çıkan bu yangın sonucunda binanın üst katı küle dönüştü.

Kapalı Çarşı Kapısı


23 Aralık 2012 tarihinde, tarihi Kapalı Çarşı'nın Örücüler Kapısı'nda da yangın çıktı. Bu bölümün özel güvenlikçilere ait olduğu biliniyordu.

Cağaloğlu Müdürlük 25 Aralık 2012 sabahının erken saatlerinde Cağaloğlu'ndaki 1865 yılında yapılan 5 katlı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası tamamen yandı. 147 yıllık tarihi binanın yine elektrik kontağı yüzünden yandığı açıklandı.

Galatasaray Üniversitesi


22 Ocak 2013 tarihinde 142 yıllık bu tarihi üniversitede büyük oranda yandı. Yangının sebebini bence tahmin edebilirsiniz. Her zamanki gibi elektrik kontağından kaynaklandığı açıklanırken, şu anda yanan binanın restorasyon projesinde betonarmeye dönüştürüleceğine dair eleştiriler yer alıyor.

Kara Mustafa Paşa Camii


Karaköy'de 1766 yılında III. Mustafa zamanında saray camisi olarak yaptırılan Kemantaş Kara Mustafa Camisi'nde çıkan yangında şadırvan, tuvalet, kütüphane, sübyan mektebi tamamen yandı. Muhtemelen bu yangında elektrik kontağından çıkmıştır!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder