9 Mayıs 2015 Cumartesi

Türk Lirası Gün Geçtikçe Değersizleşiyor!

Türk lirası 2015 yılının başından beri en çok değer kaybeden gelişmekte olan para birimi unvanını sürdürüyor. Doların hakimiyet kurduğu piyasalarda, en çok etkilenen para birimlerinden birisi. Dolar endeksinde, gelen verilerle birlikte düşüş kaydedilmesiyle yükselişe geçse bile Nisan ayında da en çok kaybeden olmaya devam etti.

Nisan ayında Dolar/TL kuru 2,7435 seviyelerini test etti ve ardından aşağı yönlü bir seyir izlemeye başladı. Buna rağmen yılbaşından bu yana en çok değer kaybeden gelişmekte olan para birimi olmaktan kurtulamadı. Haziran seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte yatırımcılarda artan endişe, Türk lirasına ciddi zarar verebilir, tartışmaları yapılıyor.

Dünyada ABD'den gelecek veriler izlenirken, Türkiye için oldukça önemli olan kredi notu kuruluşları da değerlendirmelerini yapıyor. Merrill Lynch, Morgan Stanley gibi ünlü yatırım bankaları tarafından yapılan Türkiye yorumları da pek olumlu görülmüyor. Merrill Lynch, FED'in faiz artırım kararı ile Türkiye'de bir fırtına yaşanabileceği uyarısında bulundu. Morgan Stanley ise EEMEA'ya karşı Türkiye için "ağırlığını artır" tavsiyesinde bulundu.

Dün Standard&Poor's tarafından Türkiye'nin notu gözden geçirildi. Türkiye'nin negatif görünümü değiştirmeyen kuruluş, kredi notunu yabancı para biriminden teyit ederken, yerli para birimi cinsinden düşürdü. Yatırım yapılamaz olan notu, yabancı para birimi cinsinden BB+ olarak teyit edildi. Yerli para birimi cinsinden ise BBB olan notu BBB- olarak revize etti.

Standard&Poor's yaptığı açıklamada, "TCMB'nin kredibilitesindeki zorlu durum Türk lirasının güvenilir olma statüsünü azalttı. Not düşüşü TCMB'nin bağımsızlığına ilişkin zorluklarını yansıtıyor. Düşen petrol fiyatları Türkiye'nin yararınadır" dedi.

Küresel piyasalarda dolar, açıklanacak ABD verilerine göre yön bulmaya devam ediyor. Haftanın son işlem gününde açıklanan tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında geldi. Bu durumda da dolar değer kaybederken altın değer kazandı. Dolarda yaşanan düşüşler, Alman tahvil getirilerinde yükselişi destekledi ve Euro değer kazanmış oldu.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder