8 Ağustos 2015 Cumartesi

Sosyal İmleme Nedir?

İngilizcesi Social Bookmarking olan terim, ülkemizde sosyal imleme olarak bilinmektedir. Yabancı ülkelerde uzun yıllardan beri kullanılmakta ve ciddi önem verilmekte olsa da Türkiye’de geçmişi çok da eski değildir. Webmasterların seo yerine, semantik seo üzerine düşmeleri ve Google tarafından da olumlu karşılanmasıyla beraber; sosyal imleme siteleri öne çıkmıştır. Bu siteler, kullanıcıların birbirlerine önerdikleri site ve yazıları, bir çatı altında toplama vazifesi görmektedir.

Sitenizde yayınlanan bir yazının linkini ekleyip, ardından birkaç cümle ile açıklamasını yaparsınız; tüm tanıtım yazıları belli kategorilere göre sınıflandırılır. Yurtdışında bulunan openbuzz gibi siteler, sosyal imleme sitelerinin başında gelirken; ülkemizde Onedio sitesi en önemlileri arasında yer alır. Ancak; dünyada genellikle yeni haberler ve siteler takip edilmek için kullanılırken, Türkiye’de bu durum biraz daha farklı olup, kişiler kendi sitesinin reklamını yapmak amacıyla kullanır.

Sosyal İmleme Nedir?


Sosyal imleme, belli platformlar altında kişilerin birbirlerine önerdikleri yazıları toplaması olarak tanımlanabilir. Bu siteler altında, siz belli yazılar önerirsiniz ve farklı kişilerin önerilerini incelersiniz. İşin aslı, yazıları beğenen kişiler tarafından önerilen yazılar olsa da webmasterlar kendi sitelerinin tanıtımlarını yapmak için de kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta; sitede yer alan yazının tamamını yayınlamamaktır. Ya yeni bir yazı yazılmalı ya da sitenizde bulunan yazının bir kısmı eklenmelidir.

Sosyal İmlemenin Önemi?


Sosyal imleme, seo için önemli bir noktadır. Dışarıdan bakıldığında sitenizdeki yazıların beğenildiği anlamına gelir. Arama motorları ise beğenilen ve kullanıcıların işine yarayacağını düşündüğü yazıları üst sıralara taşıyarak, maksimum verim sağlamayı amaçlar. Bu nedenle, sitesinin üst sıralarda yer almasını isteyen her site sahibi, sosyal imlemeye mutlaka önem vermelidir.

Sosyal İmleme Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 

  • Paylaşımları, aynı anda yapmamaya özen gösterin. Arka arkaya yapan imlemeler, işin doğallığını bozacaktır.
  • Direkt olarak sitenizin linkini değil, link kısaltma siteleri üzerinden değiştirdiğiniz linkleri paylaşın. Böylelikle hem siteniz spam olarak görülmeyecektir hem de sadece imleme sitelerinden değil; link değiştirme sitelerinde de backlink almış olacaksınız.
  • Her gördüğünüz sosyal imleme sitesi kaliteli değildir. Yalnızca boş linklerin paylaşıldığı siteler de az olmayıp, bu siteler size yarar değil zarar getirir. Bu nedenle her yazıyı maksimum 10 sitede paylaşıp, kaliteli siteler olmasına özen gösterin. Paylaşım öncesinde sitenin içeriğini ve paylaşımları incelemeniz size bir fikir verecektir. Ayrıca sosyal imleme sitesinin yaşı ve alexa değerlerini de kontrol edebilirsiniz. 

Sosyal İmleme ve Seo


Sosyal imleme, sitenizin Google tarafından çok daha değerli bir yere yerleştirilmesine katkı sağlayacaktır. Kaliteli sosyal imleme sitelerinde yer alan yazılar, kısa süre içerisinde indekslenir. Bu nedenle, yazılarınızı mümkün olduğunca yayınladığınız gibi bir sosyal imleme sitesinde yayınlamalısınız. Zaman içerisinde farklı sitelerde de yayınlamanız ve aralarında zaman bırakmanız, daha doğal bir hava yaratmanızı sağlayacaktır.

Yaptığınız paylaşımlar sonucunda yalnızca ana sayfanız değil; alt sayfalarınızda güçlenecek, kaliteli sitelerden backlink almış olacaktır. Bu durum ana sayfanızı güçlendirerek, kelimenizde yükselmenizi sağlayacaktır.

Sosyal İmleme Eklentileri


Çok sayıda sosyal imleme eklentisi vardır. Bu eklentilerin çalışması için öncelikle sosyal imleme sitelerine üye olmalısınız. Ardından, sitenizin admin panelinden eklentiyi yüklemeli ve etkinleştirmelisiniz. Sosyal imleme sitelerindeki hesaplarınızı eklenti üzerinde aktifleştirmeli ve ayarlarını yapmalısınız.

Bu işlem sonucunda, yazınız yayınlandığı gibi onlarca site üzerinde paylaşılacaktır. Ancak unutmamalısınız ki eklentilerle yapılan işlemler, hiç de doğal olmayacaktır. Arama motorları bu durumu mutlaka fark edecek ve sitenizin istediğiniz yere gelmesini engelleyecektir. Bu nedenle, mümkün oldukça paylaşımları manuel yapmaya çalışın.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder