8 Mart 2018 Perşembe

Birleşmiş Milletler ve Macaristan Arasındaki Gerginlik Devam Ediyor


BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto arasındaki gerginlik devam ediyor. BM komiseri, kendisini istifaya çağıran Szijjarto'ya tepki gösterdi ve "kullandığım her kelimenin arkasındayım. Bakanın bir mektubunda talep ettiği gibi gecikmeksizin istifa etmeyeceğim," dedi.

Gerginlik, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 37. Oturumu'nun açılışında Hüseyin'in Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın bir konuşmasına atıfta bulunması ile başladı. Yazılı açıklama yapan Hüseyin, açılışta yabancı düşmanlığı ve ırkcılığın Avrupa için utanç verici olduğunu vurgulamış ve örnek olarak Orban'ın "dış görünüşümüzün diğer ırklarla karışmasını istemiyoruz," sözlerini hatırlattı.

Orban'ın sözlerini "açık şekilde ırkçılık" olarak tanımlayan Hüseyin, konuşmanın her insan için hakaret olduğunu savundu. 2016 yılında yapılan bir araştırmada, Macar halkının yüzde 72'sinin Müslümanlara bakış açısının olumsuz olduğunu da hatırlatan Hüseyin, bunun Müslümanlara karşı Avrupa'daki en büyük olumsuz bakış oranı olduğunu vurguladı.

Bu haberler birlikte Macar forinti ise bu tartışmaların başladığı 8 Şubat tarihinden sonra Euro karşısında değer kaybetmeye başladı. EUR/HUFparitesi sabah saatlerinde 311,17 seviyesinden işlem görürken, önce 310,99'u kaydetti ve ardından 311,56 seviyesine çıktı. Ardından 313,70 seviyesini kaydederek, Şubat ayının en yüksek seviyesini kaydetti. Mart ayının başında ise 315 seviyesine kadar yükseldi. Egzotik paritelerle nasıl işlem yapacağınızı öğrenmek için tıklayın.

Macar forinti/TL kuru ise 0,0150 – 0,0153 bandında dalgalanıyor. Güncel Macar forinti kurunu buradan takip edebilirsiniz. Son 1 yılın en yüksek seviyelerine ulaşan Macar forinti/TL kuru, yıl başında 0,014 seviyelerinden işlem görüyordu. Aynı zamanda son 5 yılın en yüksek seviyelerinden işlem görüyor. Bu durum ise Türk lirasının gün geçtikçe değer kaybettiğinin kanıtlarından biri olarak yorumlanıyor. TL'nin değersizleştiği hakkında diğer kanıtlara buradan ulaşabilirsiniz.


Macar Bakan, Hüseyin'in bu sözleri üzerine istifaya çağırmıştı. Bakan Szijjarto'nun Macar Haber Ajansı'na (MTI) yaptığı açıklamada; Hüseyin'in demoktatik seçimlerle yönetimde bulunan Macaristan hükümetini, haksız ithamlarla diktatörlüğe benzettiğini iddia etti. Ayrıca "uluslararası bir kuruluşun yöneticisinin haksız ve sinirlendirici ithamları kabul edilemez," diyerek istifaya çağırmıştır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder