18 Şubat 2015 Çarşamba

2015 Petrol Tahmini: Fiyatlar 10 Dolara Gerileyecek!

Gary Shilling’i tanır mısınız? Bilmeyenler için kısaca tanıtayım, Forbes dergisinin en sevilen köşe yazarlarından biri. Buna ek olarak Wall Street Journal ve New York Times’da ekonomi editörü, köşe yazarı. Shilling’in uzmanlık alanı ise emtialar.

Shilling geçtiğimiz günlerde Bloomberg için yazdığı köşe yazısında petrol fiyatlarının 10 dolara kadar gerileceğini söyledi. Bu tahmin 2015 için yapılmış en düşük petrol tahminiydi. Gelin Gary Shilling bu tahmini neye dayandırmış beraber inceleyelim!

İlginizi Çekebilir: 2015 Petrol Fiyatları Uzman Tahminleri (borsanasiloynanir.co)

ARZ çok TALEP yok! 


Shilling’in Bloomberg View’de yayınlanan köşe yazısındaki en belirgin madde olarak petrole arzın her geçen gün artması ve buna bağlı olarak talebin gerçekleşmemesini gösterdi. Buradan yola çıkarak petrolün 10 dolara gerileceğini söyleyen Shilling, emtialarda da fiyatların 10 – 20 dolar bandına gerileceğini ifade etti.

İlginizi Çekebilir: Petrol Düşerse Ne Olur? Petrol Fiyatları Nelerden Etkilenir? (borsanasiloynanir.co)

Garry Shilling petrol tahminlerine şu şekilde devam etti: “Arz artarken, talep azalıyor. OPEC, petrol talebinin 2017’de günlük 28,2 milyon varile düşerek, son 14 yılın en düşük seviyesine gerileyeceğini tahmin ediyor

Okurlarım daha önce OPEC toplantısında petrol fiyatlarının nasıl etkileneceği yönündeki görüşümü hatırlayacaktır.

Kişisel Petrol Tahminim 


Benim şahsi düşüncemi soracak olursanız, Shilling’in ifadeleri mantıklı gibi görünse de petrolün 10 dolar seviyelerine, emtialarında 10 – 20 dolar bandına kadar düşebileceğini düşünmüyorum. Özellikle 2017 ihtiyacındaki azalışın, 2015’in ikinci çeyreğinde etkilerini göstermeye başlayacağını hiç düşünmüyorum!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder