5 Şubat 2015 Perşembe

Türkiye'nin Büyüme Tahmini Yükseldi

Avrupa Birliği Komisyonu, 2015 yılı için Türkiye'nin büyüme tahminini % 3,3'ten %3,7 oranına yükseltti. Komisyonun, Kış Ekonomik Tahminler Raporu bugün yayımlandı ve raporunda Türkiye bölümünde "petrol fiyatlarının düşüşü büyüme, enflasyon ve cari açık için bir lütuf" başlığını kullanıldı. 2016 yılı için de büyüme tahmin, %3,7'den %4'e yükseltildi.

Raporda; Türkiye'de enflasyonun ciddi anlamda gerilemesinin beklendiğinden, büyümenin tüketici alım gücünün artmasıyla destekleneceğinden ve ithal edilen enerjinin daha düşük harcama gerektireceği için cari açığın daralacağından bahsediliyor. Aynı zamanda iç talepteki yavaşlığın iyileşen net ihracatla büyük ölçüde telafi edildiği de kaydedildi. "Rusya, Ukrayna ve Irak'a ihracat daralmamış olsaydı, Türkiye'nin genel ihracat performansı ve büyüme rakamı daha iyi olacaktı" notu da dikkatleri çekiyor.

AB Komisyonu'nun raporuna göre TCMB'nin 2013 ve 2014 yıllarında genelde sıkı para politikası uyguladığı ama 2015 yılının Ocak ayında "iyileşen enflasyon verisi ve hükümetten, Cumhurbaşkanı'ndan gelen baskının" ardından parasal koşulları gevşettiği de belirtildi. 2015 ve 2016 yıllarında ise daha güçlü bir büyüme beklendiği kaydediliyor. Bu büyümede en büyük etken, petrol fiyatlarının düşmesi ve daha gevşek para politikası olduğu söyleniyor.

Raporda kaydedilen bir diğer nokta ise; ABD para piyasalarındaki normalleşmenin Türk piyasalarında satışlara neden olması ihtimalini bir risk olarak görmesi. Bu durumda Türkiye'nin para politikasını sıkılaştırmak durumunda kalacak olmasıyla birlikte iç talebe olumsuz yansıyacağını düşünülüyor. Aynı zamanda Orta Doğu ve Ukrayna – Rusya arasında kötüleşecek jeopolitik durumların Türkiye ekonomisine olumsuz etki yapacağı da kaydediliyor.

2015 yılında cari açığın azalacağı da AB Komisyonu'nun raporunda yerini aldı. Türkiye'de geçtiğimiz yıl % 6 civarında olan cari açığın, 2015 yılında % 3,6 oranına inmesi bekleniyor. Kamu borçlarının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranında düşüş trendinin devam edeceği belirtiliyor. Geçen yıl % 34,3 olan bu oranın bu yıl % 32,2 olması bekleniyor. 2016 yılında ise % 31,2 oranına kadar gerileyeceği kaydedildi.

Son olarak raporda işsizliğe de yer verildi. Türkiye'de işsizlik oranının 2015 ve 2016 yıllarında % 10,5 oranında kalacağı tahmin ediliyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder