3 Ocak 2017 Salı

İnternetten Yatırım Yapmak Güvenli mi?

Para, keşfedildiği günden bu yana, insanlar için en değerli materyaldir denebilir. Şehir yaşantısında, hayatta kalmak için en çok ihtiyaç duyulan şey kuşkusuz ki paradır. Tüm ihtiyaçları karşılamak için, insanların gereksinim duyduğu para, günümüz şartlarında, kazanılması için çok çaba harcanması gereken bir değerdir. Yerel ve global krizler, ekonomi politikaları gibi sebeplerden, sürekli değer kaybeden paranın, satın alma gücünün korunabilmesi için, çalıştırılması yani yatırım yapılması şarttır.

Kaydi veya nakit olarak, yatırım yapılmadan saklandığında, değer kaybeden bir üründür. Değer kaybettiği gibi, ülke yönetim politikaları ile değer de kazandırılabilir. Ülkelerin, kendi ürettikleri ve farklı isimlerle anılan alışveriş araçlarıdır paralar. Bu farklı ülke paralarının, birbiri ile takas edilmesi gerektiğinde, birbirleri arasındaki değer farkları, pariteyi oluşturur. Parite, yatırım yapmanın, en hızlı sonuç veren yöntemlerinden biridir.

Yatırım Yapmak Nedir?


Yatırım, sahip olunan ekonomik değerdeki maldan (para, ürün veya değerli maden gibi), değerinin yükselmesi beklentisiyle, belli oranlarda riskleri göze alarak, vazgeçmek ve yatırım araçlarına devretmek, beklenen sonuç gerçekleştiğinde, gelir elde etmektir. Örneğin; para ile yatırım yapmak için, bankaya vadeli olarak yatırılması ve vade sonunda, yatırılan miktarın, üzerine eklenen vade farklı ile birlikte çekilmesi, bir yatırım türüdür.

Borsa işlemi yaparak, hisse senedi almak, hisse senedi değer kazandığında satarak, almak için harcanan paranın üzerine eklenen artı para ile birlikte gelir elde edilmesi, bir yatırım türüdür. Günümüz şartlarında, internet vasıtasıyla, online yatırım yapmak mümkündür.

İnternetten Yatırım Yapmak Güvenli mi?


İnternet, doğru kullanıldığında, son derece güvenli işlem yapılabilen, yanlış kullanıldığında ise sahip olunan her şeyin kaybedilmesine sebep olabilen bir mecradır. İnternet üzerinden yatırım yapabilmek için, bir bilgi birikimine sahip olmak, paranın nasıl çoğaltılacağı hakkında bazı noktaları çok iyi bilmek gerekir ki, bilgisizlikten kaynaklı yanlış kişilerle iş yapılmasın. Yaptığı işlemler hakkında bilgisi olmayan bir kişinin, interneti tamamen kendi çıkarları için kullanan kötü niyetli insanlara inanması çok kolay olacaktır.

Yatırım yöntemleri ve işleyişini bilen kişi ise, kötü niyetli insanların, son derece cazip fakat gerçek olmayan vaatlerine kanmayacaktır. Bu kişiler, çoğunlukla, yatırımlar için çok güzel tüyolara sahip olduklarını iddia ederler ve yatırım yapmaya çalışan kişinin parasını, yanlış yönlendirerek, kendilerine çıkar sağlarken, yatırımcının tamamen zarar görmesine sebep olurlar. İnternetten yatırım yapmanın en güvenli yolu, bilinen bankalardan, yatırım hesabı açtırmak ve bu bankaların, en üst düzeyde güvenlik sistemleriyle donatılmış internet sitelerinden, yatırım işlemlerini yapmaktır.

Bankalar, en hızlı ve en güvenilir yatırım bilgilerini, anlık olarak sitelerine yansıtmaktadırlar. İstendiği takdirde, bankalar, müşterilerine yatırım danışmanları da tahsis etmektedirler. Özel bankacılık denen bu sistemde, müşteri, belli bir yatırım uzmanının portföyündedir ve her yatırım işlemi, müşteri ve uzman tarafından birlikte karar verilerek yapılmaktadır.

İnternetten Yatırım Yapma Yöntemleri


Forex piyasası, kaldıraç yatırımı yöntemi olduğundan, anlık işlem yapılan ve sürekli takip edilmesi gereken bir yatırım türüdür. Online olarak yapılabiliyor olmasa, yapmanın mümkün olmadığı bu yöntem, ülkelere ait paraların, birbiri karşısında değer kazanıp kaybetmesi üzerine kuruludur. Borsa, aracı kurumlar sayesinde yapılabildiği halde, yatırımcıların, internet üzerinden yeni yatırım yapabildiği, yapılan yatırımlarını anlık takip edebildiği, bir diğer internetten yatırım yapma şeklidir.

Son yıllarda, bankaların siteleri üzerinden yapılması yaygınlaşan bir diğer internet yatırım şekli ise, altın fonudur. Altın, kuyumcu gibi yerlerde fiziksel olarak satıldığında, günlük değer takip edilmektedir. Bankaların sitelerindeki altın fonları ise, gün içerisinde sürekli değeri değişen, bu yüzden de alım-satım yapmak için takip edilmesi gereken bir yatırım yöntemidir. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder