17 Ocak 2017 Salı

Wattpad Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Dünyada yazarlık formunu değiştirerek eski düşündüğümüz algının yavaş yavaş yıkılmasını sağlamaktadır. Okuyucu kitlenin yazılı eserler yerine e-book, e-kitap, pdf arşivleri, online kitaplar gibi sosyal mecra üzerindeki yazılı medyaya erişmeleri sektörü bu şekilde bir yönelime itmiştir.

İlk olarak Tumblr ve çeşitli blogların çıkması ile birlikte zamanla bu tarzdaki okuma alışkanlıklarının yerini devasa internet kütüphaneleri almaya başlamıştır. Aslında internet kullanan tüm insanlar gün içinde binlerce kelimelik yazılar okumaktadır fakat bu bilgilerin hepsi çok gelir geçer oldukları için akılda yer etmemektedir. Bu nedenle okuduğunuz veriyi kaydedebilmeniz, saklayabilmeniz ve yeniden erişebilmeniz önemli bir kıymettir.

Wattpad Nedir?


Wattpad son zamanlarda en çok kullanılan ve sürekli olarak aktif paylaşımın döndüğü bir kitap yazma ve okuma sitesidir. Bir siteden ziyade bir uygulama olarak anlamlandırmak da doğru olacaktır. Çünkü Watpadd'ın android, ios ve tabletler için de mobil uygulamaları bulunmaktadır. Özellikle Türkçe dil desteğinin gelmesi ile birlikte ülkemizde de popülerliği gün geçtikçe artmaktadır.

Wattpad ile yazdığınız bir hikâyeyi paylaşmanız ve kitlelerin görüşlerini almanız son derece kolaydır. Çünkü siteye kayıt olmak veya içerik hazırlamak için profesyonel olmaya gerek yoktur. Amatörlerin kendilerini gösterebileceği en iyi platformlardan bir tanesi olan Wattpad ile eserlerinizi paylaşabilir, insanların yorumlarını okuyabilir ve siz de onlara yorum yazabilirsiniz.

Zaten uygulamanın en işlevsel kısımlarından bir tanesi yorum yazabilme özelliğidir. Takip ettiğiniz yazarların sayfalarına girerek dilediğiniz yorumu bırakabilir, eleştiri veya övgüde bulunabilirsiniz.

Wattpad Ne İşe Yarar?


Wattpad kişinin kalemini geliştirmesi için son derece yararlıdır. Ayrıca hiç piyasaya sürülmemiş binlerce hikâyeyi erişmenizi, yeni yazarlar keşfedebilmenizi sağlar. Üstelik bu artılar için herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmadan size bu hizmeti sunar.

Platform içindeki arama seçeneği sayesinde istediğiniz türü ve konuyu aratarak bu konularda eserler vermiş kişileri okuyabilirsiniz. Kendinize yakın hissettiğiniz bir yazarı takibe alabilir ve o kişinin diğer eserlerine bakabilirsiniz. Yazdığınız hikayelerin beğenip beğenilmediğini anlamanız için ufak bir kamuoyu araştırması yapmanıza olanak sağlar. Wattpad'de paylaştığınız bir şiirinizin, kitabınızın veya kısa öykünüzün ne denli ilgi gördüğünü saptama olanağı elde edersiniz. Dünya okuyucu kitlesi hakkında geniş fikirler ve analizler elde edebilirsiniz.

Wattpad Nasıl Kullanılır?


Wattpad'e Facebook adresiniz üzerinden veya mail adresinizi kullanarak üye olabilirsiniz. Eğer mail ile üye oluyorsanız hesabınızın aktif olması için mail doğrulaması yapmayı unutmamanız gerekir. Kullanıcı adınız ve şifreniz ile sitede oturum açtıktan sonra kendi kişisel profilinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kullanıcı adınızı, yaşınızı, cinsiyetinizi, ilgi alanlarınızı belirleyebileceğiniz bu profil ile diğer insanların sizi nasıl göreceklerine yön verirsiniz.

Wattpad size önerilen kişileri ve popüler yazarları gösterir. Beğendiğiniz türler arasında eşleştirme yaparak size en yakın olan yazıları ana sayfanızda gösterir. Bu yazarlar içinden seçim yaparak çok daha keyifli içerikler okuyabilirsiniz.

Wattpad'e okumak için mi yazmak için mi girdiğiniz önemli bir ayrıntıdır. Eğer yazı yazacaksanız ve yüksek miktarda okunmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken kurallar bulunmaktadır. Bu kuralların temelinde özgün içerik yaratmak vardır. Eğer herhangi bir yerden alıntılı içerik hazırladıysanız bu fark edildiği takdirde bütün cazibeniz kaybolabilir.

İkinci dikkat etmeniz gereken husus Türkçenizin son derece düzgün ve anlaşılır olmasıdır. İmla, noktalama işaretleri gibi kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmaya çalışın. Yazılarınızı Twitter ve sosyal medya üzerinden çeşitli hashtagler eşliğinde paylaşıp, kendi reklamınızı yapabilirsiniz.  Ayrıca bol yorum alan Wattpad hesaplarında, okuduğunuz yazıyı eleştirdikten sonra kendi sayfanızı ziyaret etmelerini rica edebilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder