15 Eylül 2014 Pazartesi

Emtia Fiyatları Dipleri Yaşıyor

Emtia fiyatlarının geçtiğimiz yıldan bu yana yüzünün güldüğü söylenemez. Bu yıl ise emtia fiyatları Çin'de yavaşlama endişeleri ve FED'in faiz arttıracağı spekülasyonu ile son 5 yılın en düşüğüne indi. Altın ve petrol fiyatlarının öncülüğünde düşüşünü sürdüren emtiaların hangi noktadan destek bulacağı merak ediliyor.

Dünyanın en büyük enerji ve metal tüketicisi olan Çin'de, talebin azalmakta olduğuna ilişkin işaretler var. Aynı zamanda ABD'de borçlanma maliyetlerinin gelecek sene artırılabileceği spekülasyonu devam ediyor. Bu iki güçlü spekülasyon nedeniyle hemen her emtia fiyatı düşük bir seyre hakim ve son 5 yılın en düşük seviyelerinde seyrediyor.

22 emtianın yer aldığı Bloomberg Emtia Endeksi, % 0,4 oranında düşüş gösterdi ve 120.8102 seviyelerine kadar geriledi. Bu seviye 2009 yılı Temmuz ayından bu yana görülen en düşük seviyesine indi. Ardından 120.9786 seviyesinde toparlanan endeks, 2014 yılında toplamda % 3,8 oranında düşüş kaydetti.

Avrupa gösterge ham petrolü olan Brent petrolü, son iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyelerinden kapandı. Mısır ve soya fasülyesi 2010 yılından bu yana görülen en düşük seviyelerde işlem görüyor. Altının da dalgalı seyri geçtiğimiz yıldan beri devam ediyor ve 2013 yılında başlayan düşüşler günümüze kadar % 28 oranına ulaştı.

Altın bugün New York piyasasında son sekiz ayın en düşük seviyesine düştükten sonra, düşük fiyatların alım getireceği spekülasyonu ile değer kazandı. Geçtiğimiz hafta ise doların güçlenmesi ve ABD perakende satışların Ağustos ayında son dört ayın en hızlı yükselişini göstermesinin ardından % 2,8 oranında düşüş yaşadı.

Emtialarda görülen bu düşüşler üzerine Royal Bank of Scotland Group Plc'nin tahminlerine göre, Çin ekonomisi 2014 yılında % 7,2 oranında büyüyecek. Önceki tahmini ise % 7,6 büyümesi yönündeydi. Hafta sonu açıklanan Çin sanayi verisi, Ağustos ayında küresel finansal krizden bu yana en yavaş artışını gerçekleştirdi.

FED ise 2014 yılının sonunda bitecek olan aylık varlık alımlarının ardından faiz artırımının zamanlamasını görüşeceği iki gün sürecek toplantısına yarın başlayacak ve önemli kararların alınması bekleniyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder